-5.4 C
Pristina
Tuesday

Bitcoin goditet rëndë pasi Kazakistani ndërpret energjinë elektrike në të gjithë vendin

Megjithëse qëllimi dukej se ishte ndërprerja e komunikimit të protestuesve, efektet e ndërprerjes së energjisë janë përhapur më tej.

Bitcoin mori një goditje të enjten pasi interneti në Kazakistan u mbyll në mes të dhunës në rritje.

Megjithëse qëllimi dukej se ishte ndërprerja e komunikimit të protestuesve, efektet e ndërprerjes së energjisë janë përhapur më tej.

Kazakistani është një lojtar i fuqishëm në botën e bitcoin. Vitin e kaluar, vendi u bë qendra e dytë më e madhe në botë për minierat e bitcoin pas Shteteve të Bashkuara, pasi Kina, një qendër e madhe, ndaloi aktivitetin e minierave të kriptove. Që nga gushti, Kazakistani zotëronte 18 përqind të minierave globale të bitcoin.

Brenda orëve të ndërprerjes, fuqia llogaritëse e bitcoin u fundos.

Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera krijohen ose “minohen” nga kompjuterë me fuqi të lartë, zakonisht në qendrat e të dhënave në pjesë të ndryshme të botës që konkurrojnë për të zgjidhur enigmat komplekse matematikore në një proces shumë intensiv të energjisë.

Sa më shumë minatorë në rrjet, aq më e madhe është sasia e fuqisë së kompjuterit që nevojitet për të nxjerrë bitcoin të ri.

Kriptomonedha ra nën 43 mijë dollarë të enjten, duke testuar nivelet më të ulëta disamujore.

Ndërprerja theksoi se sa peshë ka Kazakistani në ekosistemin e bitcoin, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Mënjanë ekonominë, ndikimi negativ mjedisor i bitcoin ka qenë një çështje e vazhdueshme. Monedhat e bazuara në Blockchain kërkojnë sasi të mëdha energjie, e cila rrjedh kryesisht nga lëndët djegëse fosile. Dhe në Kazakistan, veçanërisht, fuqia pas bitcoin është shkak për shqetësim.

REKLAMËspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
spot_img
NGJARJE TË TJERA
REKLAMËspot_img