9.4 C
Pristina
Sunday

Nesër një tjetër figurë e madhe s sportit botëror zbarkon në Kosovë

Kosova është bërë së fundi qendër e vizitave të rëndësishme nga njerëzit kryesor të sportit.

Kosova është bërë së fundi qendër e vizitave të rëndësishme nga njerëzit kryesor të sportit.

Tre ditë më parë për vizitë zyrtare në Kosovë qëndroi presidenti I FIFA-së, Gianni Infantino, ndërsa sot në vendin tonë po qëndron shefi I futbollit në UEFA, Zvonimir Boban.

Por Kosova do të ketë një vizitë tejet të rëndësishme edhe ditën e nesërme, por kësaj radha e sportit të basketbollit.

Sekretari Gjeneral i FIBA Botës apo numri një i basketbollit në botë, Andreas Zagklis do të vizitojë Kosovën më 6-7 tetor.

Ai do të jetë i pranishëm në finalen e Superkupës Mbarëkombëtare, më 6 tetor në Mitrovicë (nga ora 20:00), si dhe do të takohet me krerët e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK).

Të enjten (6 Tetor) do të takohet me krerët e Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK) nga ora 14:30 në hotelin “Sheraton”.

Sekretari Gjeneral i FIBA Botës gjithashtu do të takohet me Kryetarin e Prishtinës, Përparim Rama (7 tetor nga ora 10:00 në Komunën e Prishtinës) dhe me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku (7 tetor nga ora 11:00 në MKRS).

Zagklis është një mbështetës i madh i basketbollit të Kosovës, duke përkrahur projekte të ndryshme, si dhe FBK-në, ku në shumë raste e ka lavdëruar punën që bën Federata.

Kjo është vizita e parë e Sekretarit Gjeneral të FIBA Botës në Kosovë, duke treguar mbështetjen e madhe për basketbollin e Kosovës.

spot_imgspot_img

LAJME TË TJERA

PUBLIKUAR SË FUNDMI
NGJARJE TË TJERA