20.7 C
Pristina
Tuesday
spot_img

Ka ndërruar jetë legjendari Bill Russell

Basketbollisti legjendar Bill Russell vdiq të dielën në moshën 88-vjeçare, i qetë në shtëpinë e tij, i rrethuar nga familjarët.

Basketbollisti legjendar Bill Russell vdiq të dielën në moshën 88-vjeçare, i qetë në shtëpinë e tij, i rrethuar nga familjarët.

Russell, i cili ishte zgjedhja e dytë në draft në vitin 1956, bëri emër në fanellën e Boston Celtics, me të cilët ishte kampion i ligës NBA 11 herë, madje pesë herë u shpall lojtari më i vlefshëm i ligës. Ai mori pjesë në ndeshjet e All-Star 12 herë.

Basketbollisti unik ishte një nga themelet e dinastisë Celtics, dhe ai fitoi 11 trofe në karrierën e tij 13-vjeçare.

Russell është anëtar i Sallës së Famës së Basketbollit në Springfield dhe anëtar i Sallës së Famës së FIBA-s, dhe që nga viti 2009 çmimi i lojtarit më të vlefshëm të finaleve të NBA është emëruar pas tij.

Ai luajti gjithsej 1,128 ndeshje në ligën më të fortë në botë – në sezonin e rregullt, ai shënoi mesatarisht 15.1 pikë, 22.5 kërcime dhe 4.3 asistime, dhe në play-off mesatarisht 16.2 pikë, 24.9 kërcime dhe 4.7 asistime.

Ai ishte lojtar-trajneri i Bostonit për tri sezonet e fundit të karrierës së tij dhe fitoi tituj në 1968 dhe 1969. Më pas ai drejtoi Seattle (1973-77) dhe Sacramento (1987-88). Më pas ai drejtoi Seattle (1973-77) dhe Sacramento (1987-88).

Me ekipin kombëtar të Shteteve të Bashkuara, ai ishte kampion olimpik në 1956 në Melburn.

Ai është një nga katër lojtarët e vetëm në histori që janë emëruar në ekipin e yjeve të 25-vjetorit të NCAA 1971, në ekipin e yjeve të 35-vjetorit të 1980 NBA dhe në 1996 ai u emërua një nga 50 lojtarët më të mirë në historinë e ligës.

spot_imgspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
spot_img
NGJARJE TË TJERA
spot_img