20.8 C
Pristina
Tuesday
spot_img

​Shakira largohet nga Majami mes paralajmërimeve se mund të përballet me burg

Këngëtarja kolumbiane (45) është fotografuar të martën me djemtë e saj Sasha, shtatë vjeç dhe Milan, nëntë vjeç, teksa po dilnin nga qyteti përmes aeroportit të tij.

Këngëtarja kolumbiane (45) është fotografuar të martën me djemtë e saj Sasha, shtatë vjeç dhe Milan, nëntë vjeç, teksa po dilnin nga qyteti përmes aeroportit të tij.

Ajo ka fëmijët me futbollistin spanjoll Gerard Piqué (35), nga i cili u nda së fundmi pas akuzave për tradhti.

Udhëtimi i saj vjen pasi ajo përballet me deri në tetë vjet burg nëse shpallet fajtore për një mashtrim tatimor të supozuar prej 12 milionë funtesh, për një periudhë nga 2012 deri në vitin 2014.

Prokurorët kërkojnë dënimin maksimal për gjashtë akuza të veçanta të mashtrimit tatimor që arrijnë në 12.2 milionë funte.

Akuzat përmbaheshin në një aktakuzë të dorëzuar nga prokurorët në gjykatën hetuese pranë Barcelonës dhe u bë publike për herë të parë më 29 korrik.

Shakira ka besim se pafajësia e saj do të vërtetohet deri në fund të procesit gjyqësor.

Përveç një dënimi me tetë vjet burg, prokurorët e shtetit duan që nëna e dy fëmijëve të gjobitet me 19.2 milionë funte.

Shakira – e lindur si Shakira Isabel Mebarak Ripoll – akuzohet se pretendon se jeton jashtë vendit për të shmangur pagesën e taksave, pavarësisht se u transferua në Barcelonë në vitin 2011 për të qenë me Piqué.

Ajo tashmë i ka paguar rreth 2.5 milionë funte taksave spanjolle.

Shakira, e cila më parë jetonte në Bahama, u regjistrua si banore e plotë tatimore në Spanjë në vitin 2015.

Banorët zyrtarë në Spanjë paguajnë taksa spanjolle për të ardhurat e tyre në mbarë botën dhe njerëzit që kaluan më shumë se 183 ditë në një vit kalendarik atje konsiderohen si banorë spanjollë për qëllime tatimore.

Inspektorët e taksave kaluan më shumë se një vit duke kontrolluar këngëtaren dhe madje vizituan parukerët e saj të preferuar në Barcelonë dhe shfletuan rrjetet e saj sociale në përpjekje për të treguar se ajo kaloi shumicën e tri vjet në mosmarrëveshje në Spanjë.

Ata arritën në përfundimin se ajo kishte kaluar 242 ditë në Spanjë në 2012, 212 ditë në 2013 dhe 243 ditë në vend në 2014.

Raporti i paraqitur nga prokurorët pretendonte se koha që ajo kaloi jashtë Spanjës ishte “mungesa sporadike” e lidhur me punën.

Shakira ka mohuar çdo keqbërje.

spot_imgspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
spot_img
NGJARJE TË TJERA
spot_img