18.7 C
Pristina
Friday

Pa patentë e të dehur, arrestohen 9 shoferë në Shqipëri

Nëntë drejtues mjetesh janë arrestuar në 24 orët e fundit në Shqipëri pasi janë kapur duke drejtuar automjetet në gjendje të dehur ose pa patentë, ka bërë të ditur Policia e Shtetit.

Nëntë drejtues mjetesh janë arrestuar në 24 orët e fundit në Shqipëri pasi janë kapur duke drejtuar automjetet në gjendje të dehur ose pa patentë, ka bërë të ditur Policia e Shtetit.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë pezulluar 25 leje drejtimi për shpejtësi nga 102 km/h në qendrat e banuara deri në 157 km/h në rrugët interurbane, si dhe janë vendosur 278 masa administrative nga 2.000 deri në 4.000 lekë të rinj, për shpejtësi deri në 30 km/h më shumë nga tabela e lejuar.

Janë vendosur 305 masa për parakalime të gabuara dhe 203 masa për përdorim të telefonit mobil gjatë drejtimit të mjetit, 198 për mos përdorim të rripit të sigurimit, 91 për mos përdorim të kaskës mbrojtëse.

Janë arrestuar në kushtet e flagrancës, 9 drejtues mjetesh nga të cilët, 6 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 3 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Janë pezulluar 21 leje drejtimi, për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit që varionte nga 0.31 mg/l deri në 0.45 mg/l, si dhe janë vendosur 56 masa administrative nga 5.000 deri në 15.000 lekë të rinj, për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, që varionte nga 0.06 mg/l deri në 0.29 mg/l.

Në të gjitha akset nacionale nga Rruga e Kombit deri në Sarandë, e nga Korça në Berat, si dhe në qendrat kryesore urbane, ka patrulla të Policisë Rrugore me radarë, alkool-testues, dronë, kamera e aparatë fotografik.

Policia e Shtetit fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Digjital, çdo shkelje të Kodit Rrugor, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe një reagim të shpejtë dhe profesional.

REKLAMËspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
spot_img
NGJARJE TË TJERA
REKLAMËspot_img