9.4 C
Pristina
Sunday

Ukraina njofton planin për të ofruar shërbime bazë pas sulmeve ruse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky njoftoi herët të enjten se "Pikat e pathyeshmërisë" janë vendosur në të gjithë vendin për të ofruar shërbime bazë gjatë ndërprerjeve të energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet ruse.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky njoftoi herët të enjten se “Pikat e pathyeshmërisë” janë vendosur në të gjithë vendin për të ofruar shërbime bazë gjatë ndërprerjeve të energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet ruse.

“Sot, ne po vendosim pikat e pathyeshmërisë në të gjithë vendin për të mbështetur njerëzit tanë. Për të siguruar ngrohje, energji elektrike dhe komunikim. Rusia shpenzon 67 raketa për të goditur bazën e jetës së çdo populli kudo në Ukrainë dhe provokon një ndërprerje në Ukrainë,” tha Zelensky në një fjalim të mëngjesit.

Sipas faqes zyrtare të “Pikave të Pathyeshmërisë”, këto pika do të bëhen “një ishull sigurie, stabiliteti, ngrohtësie dhe uniteti ynë” në rast të një ndërprerjeje emergjente të energjisë elektrike për më shumë se 24 orë.

“Përfundimi dhe funksionimi i Pikave të Pathyeshmërisë kryhet duke marrë parasysh burimet në dispozicion të autoriteteve ekzekutive dhe organeve të vetëqeverisjes vendore”, thuhet në faqen e internetit.

“Pikat e pathyeshmërisë” informohen të jenë të vendosura në ndërtesa lokale si institucione arsimore, godina të administratave ushtarake rajonale dhe të rretheve dhe organeve të vetëqeverisjes vendore.

Faqja e internetit tregon më tej se “Pikat e pathyeshmërisë” në rajonet Donetsk, Zaporizhzhia, Kharkiv dhe Kherson mbahen sekret për shkak të shqetësimeve të sigurisë, megjithëse vendasit mund të mësojnë adresën dhe vendndodhjen e tyre nga autoritetet lokale, si dhe nga administratat rajonale dhe ushtarake në rrethet përkatëse.

Shpërthime u raportuan më herët të mërkurën në rajonet Odesa, Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia dhe Kiev të Ukrainës.

Kompania kombëtare e energjisë e Ukrainës Ukrenergo njoftoi më vonë se ka vendosur ndërprerje emergjente në të gjithë vendin për shkak të goditjeve në infrastrukturën e vendit.

Energoatom, kompania kombëtare e energjisë bërthamore e Ukrainës, shtoi se të gjitha njësitë e energjisë në katër termocentrale bërthamore në vend ishin shkëputur automatikisht për shkak të një rënie të frekuencës./AA

spot_imgspot_img

LAJME TË TJERA

PUBLIKUAR SË FUNDMI
NGJARJE TË TJERA