15.2 C
Pristina
Monday

Referendumi i paligjshëm në Ukrainë mund të përshkallëzojë më tej luftën

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia në katër rajone të okupuara të Ukrainës po mbajnë referendume të vetëquajtura për bashkimin me Rusinë, raporton BBC.

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia në katër rajone të okupuara të Ukrainës po mbajnë referendume të vetëquajtura për bashkimin me Rusinë, raporton BBC.

Të denoncuara si të paligjshme dhe të rreme nga Ukraina dhe Perëndimi, këto të ashtuquajtura votime po zhvillohen gjatë pesë ditëve, ndërsa të katër zonat – dy në lindje dhe dy në jug – janë në vijën e parë.

Një aneksim mund të çojë në një pretendim nga Rusia se territori i saj po sulmohet nga armët perëndimore të furnizuara në Ukrainë.

Kjo mund ta përshkallëzojë më tej luftën.

spot_imgspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
NGJARJE TË TJERA
spot_img