20.6 C
Pristina
Thursday

Lufta në Ukrainë: Rusët ikin në kufi pas thirrjes ushtarake

Burrat rusë po përpiqen të largohen nga vendi për të shmangur një thirrje ushtarake për luftën në Ukrainë.

Burrat rusë po përpiqen të largohen nga vendi për të shmangur një thirrje ushtarake për luftën në Ukrainë.

Radhët janë krijuar në pikat kufitare që kur presidenti Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak të mërkurën, ku mund të thirren 300,000 njerëz për të luftuar.

Kremlini thotë se raportet për arratisjen e burrave në moshë luftimi janë të ekzagjeruara.

Por në kufirin me Gjeorgjinë, janë krijuar radhë të gjata me milje automjetesh duke përfshirë burra që përpiqen t’i shpëtojnë luftës.

Disa nga ata që shkojnë në vendin fqinj kanë përdorur biçikleta për të anashkaluar linjat e makinave dhe për të shmangur ndalimin e kalimit në këmbë.

Një nga këta burra, i cili nuk donte të emërohej, i tha Nina Akhmeteli të BBC-së se ai kishte pritur që nga ora 09:00 me orën lokale (05:00 GMT) të enjten dhe arriti të kalonte vonë atë mbrëmje.

Gjeorgjia është një nga vendet e pakta fqinje ku rusët mund të hyjnë pa pasur nevojë të aplikojnë për vizë. Finlanda, e cila ndan një kufi prej 1,300 km (800 milje) me Rusinë, kërkon një vizë për udhëtim dhe gjithashtu raportoi një rritje të trafikut gjatë natës – por tha se ishte në një nivel të menaxhueshëm.

Destinacione të tjera të arritshme me ajër – si Stambolli, Beogradi ose Dubai – kanë parë se çmimet e biletave janë rritur në qiell menjëherë pas shpalljes së thirrjes ushtarake, me disa destinacione të shitura plotësisht. Mediat turke kanë raportuar një rritje të madhe në shitjen e biletave me një drejtim, ndërsa fluturimet e mbetura drejt destinacioneve pa viza mund të kushtojnë mijëra euro.

Nancy Faeser tha se dezertorët e kërcënuar nga “represioni i rëndë” do ti merrnin në mbrojtje rast pas rasti, pas kontrolleve të sigurisë. Lituania, Letonia, Estonia dhe Republika Çeke patën një ton tjetër, duke thënë se nuk do t’u ofronin strehim rusëve të arratisur.

Zyrtarët rusë këmbëngulin se thirrja do të kufizohet vetëm për ata që kanë kryer shërbimin ushtarak dhe nuk do të arrijnë një rekrutim të gjerë.

Por brenda Rusisë, ka gjithashtu spekulime se mobilizimi ushtarak mund të jetë më i madh se sa ishte paralajmëruar zyrtarisht.

Gazeta e pavarur Novaya Gazeta, e cila i zhvendosi operacionet e saj në Evropë në mes të një goditjeje ndaj mediave të pasluftës, raportoi se dekreti i Vladimir Putin përmban një paragraf shtesë i cili është klasifikuar dhe mbajtur sekret.

Gazeta pretendon se paragrafi sekret lejon thirrjen deri në një milion njerëz, në vend të 300,000 të raportuarve, duke cituar një burim të paidentifikuar qeveritar./BBC/

spot_imgspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
NGJARJE TË TJERA
spot_img