20.8 C
Pristina
Tuesday
spot_img

Hapet Festivali Kombëtar i Artit Popullor në Koprivshticë të Bullgarisë

Të shtunën në mëngjes u mbajt në Koprivshticë ceremonia zyrtare e hapjes së Festivalit Kombëtar të Artit Popullor.

Të shtunën në mëngjes u mbajt në Koprivshticë ceremonia zyrtare e hapjes së Festivalit Kombëtar të Artit Popullor.

Në këtë aktivitet mori pjesë ministri në detyrë i Kulturës Velislav Minekov.

Ai theksoi se festivali Koprivshtitsa është pjesë e identitetit kombëtar të bullgarëve.

Festivali i Koprivshtitsa ekziston që nga viti 1965 dhe është shtuar në Regjistrin e praktikave të mira të UNESCO-s për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore jo materiale në dhjetor 2016.

Edicioni i këtij viti pritet të përfshijë më shumë se 6.500 grupe këngësh e vallëzimi dhe interpretues individualë nga 28 rrethet administrative të Bullgarisë.

Këngët e Dobrudja dhe Trakisë, ritmet e veriorëve dhe gajde e maleve Pirin dhe Rodope po luhen për tre ditë në zemër të Sredna Gora (vargmalit në Bullgarinë Qendrore), theksoi kryetari i komunës së Koprivshticës, Boyka Dyulgiarova.

Në emër të presidentit Rumen Radev u lexua një fjalim urimi. Përshëndetje dërguan edhe qeveritarët rajonalë të rajonit të Sofjes, Haskovës dhe kryetari i komunës Elin Pelin./BTA

spot_imgspot_img

ARTIKULL I SPONSORIZUAR

PUBLIKUAR SË FUNDMI
spot_img
NGJARJE TË TJERA
spot_img