1.5 C
Republic of Kosovo
Saturday, February 4, 2023

Bota reagon ndaj skenave të dhunshme në Washington

Udhëheqësit botërorë kanë dënuar skenat e dhunshme në Washington pasi mbështetësit e presidentit amerikan, Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kongresit të mërkurën.

Veprimi detyroi pezullimin e një seance të përbashkët të Kongresit për të vërtetuar fitoren elektorale të Joe Biden.

Shumë udhëheqës bënë thirrje për paqe dhe një tranzicion të rregullt të pushtetit, duke përshkruar atë që ndodhi si “të tmerrshme” dhe një “sulm ndaj demokracisë”.

Kryeministri britanik Boris Johnson dënoi “skenat e turpshme”, transmeton Klan Kosova.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë për demokracinë në të gjithë botën dhe tani është jetësore që të ketë një transferim të qetë dhe të rregullt të pushtetit,” shkroi ai në Twitter.

Politikanët e tjerë të Mbretërisë së Bashkuar iu bashkuan atij në kritikat ndaj dhunës, me udhëheqësin e opozitës Sir Keir Starmer duke e quajtur atë një “sulm të drejtpërdrejtë ndaj demokracisë”.

Ministri skocez Nicola Sturgeon shkroi në Twitter se skenat nga Kongresi ishin “krejtësisht të tmerrshme”.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez tha: “Unë kam besim në forcën e demokracisë amerikane. Presidenca e re e Joe Biden do të kapërcejë këtë fazë të tensionuar, duke bashkuar popullin amerikan”, raporton BBC.

Në një video në Twitter, presidenti francez Emmanuel Macron tha: “Kur, në një nga demokracitë më të vjetra në botë, mbështetësit e një presidenti në largim marrin armët për të sfiduar rezultatet legjitime të një zgjedhjeje, një ide universale – ajo e ‘një personi, një vote ‘- minohet “.

“Ajo që ndodhi sot në Washington DC nuk është amerikane, patjetër. Ne besojmë në forcën e demokracive tona. Ne besojmë në forcën e demokracisë Amerikane” shtoi ai.

Kryeministri suedez Stefan Lofven e përshkroi incidentin si “shqetësues” dhe tha se ishte “një sulm ndaj demokracisë”.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se Trump dhe mbështetësit e tij “duhet të pranojnë më në fund vendimin e votuesve amerikanë dhe të ndalojnë shkeljen e demokracisë”.

Liderët e lartë të BE-së gjithashtu kanë bërë të ditur pikëpamjet e tyre. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se ai kishte besim në SHBA. “për të siguruar një transferim paqësor të pushtetit” tek Biden, ndërsa Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se ajo priste të punonte me Demokratin, i cili “fitoi zgjedhjet”.

Sekretari i Përgjithshëm i aleancës ushtarake të NATO-s, Jens Stoltenberg, u bashkua me korin e figurave globale duke thënë se rezultati i zgjedhjeve “duhet të respektohet”.

Nga ana e tij, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres ishte “trishtuar” nga ngjarjet në Kapitolin e SHBA, tha zëdhënësi i tij.

Ngjarjet tronditën gjithashtu aleatin e ngushtë dhe fqinjin e Amerikës në veri të saj. Kryeministri Justin Trudeau tha se kanadezët ishin “thellësisht të shqetësuar dhe të trishtuar nga sulmi ndaj demokracisë”.

“Dhuna kurrë nuk do të ketë sukses në mposhtjen e vullnetit të njerëzve. Demokracia në SH.B.A. duhet të mbështetet – dhe do të ndodhë,” shkroi ai në Twitter.

Nga Zelanda e Re, kryeministrja Jacinda Ardern, shkroi në Twitter se “demokracia – e drejta e njerëzve për të ushtruar një votë, ta dëgjojnë zërin e tyre dhe më pas ta mbështesin atë vendim në mënyrë paqësore – nuk duhet të zhbëhet kurrë nga një turmë”.

Ndërkohë Kryeministri Scott Morrison i Australisë – një tjetër aleat i afërt i SHBA – dënoi “skenat shqetësuese” dhe tha se ai priste me padurim një transferim të pushtetit.

Në Indi, kryeministri Narendra Modi – i cili ka pasur  një marrëdhënie të mirë me Presidentin Trump – tha se ishte “i dëshpëruar kur pa lajme në lidhje me trazira dhe dhunë” në Ëashington

“Transferimi i rregullt dhe paqësor i pushtetit duhet të vazhdojë,” shkroi ai në Twitter.

Turqia, një aleate përmes NATO-s, tha se ftoi “të gjitha palët” të tregonin “përmbajtje dhe mendje të shëndoshë”.

Qeveria e Venezuelës, të cilën Amerika nuk e njeh si të ligjshme, tha “me këtë episod për të ardhur keq, Shtetet e Bashkuara vuajnë të njëjtën gjë që kanë gjeneruar në vendet e tjera me politikat e tyre të agresionit”.

Në deklaratat në Twitter, Presidenti i Argjentinës Alberto Fernández dhe ai i Kilit Sebastián Piñera gjithashtu dënuan skenat në Ëashington.

Piñera tha se Kili “beson në qëndrueshmërinë e demokracisë amerikane për të garantuar sundimin e ligjit”.

Në Japoni, një nga aleatët dhe partnerët e ngushtë të Amerikës, Sekretari i Kryeministrit Katsunobu Kato tha se qeveria shpresonte për një “transferim paqësor të pushtetit” në Shtetet e Bashkuara, transmeton Klan Kosova.

Nga Fixhi, kryeministri Frank Bainimarama, i cili udhëhoqi një grusht shteti në 2006, gjithashtu shprehu zemërim për ngjarjet që ndodhën.

publikuar së fundi
LAJME TË TJERA